Dreamcatcher Bohem Küpe YapımıMerhaba. Blog olarak ilk deneyimlerimi yapmaktayım. Çok uzun süredir bu olaylarla ilgilensem de, kendimeözel bir blog açıp yaptıklarımı burada paylamak için gereken hevesi ancak bulabildim sanırım. 
İlk gönderi olarak da gün gece yaptığım bu sabah da sırf buraya koyabilmek için söküp tekrar fotoğrafladığım dreamcatcher küpemi paylaşıyorum.

YAPIM


Malzemeler:
1)Yaklaşık 30 cm bükülebilir tel (teli dreamcatcher'ın yuvarlağını yapmak için kullanıyoruz. Eğer siz istediğiniz büyüklükte halka bulabilirseniz onu da kullanabilirsiniz)
2)Ortasındaki danteli için istediğiniz renkte sağlam ince ip/iğne (ip ne kadar kalın olursa ortasındaki kısım o kadar özensiz duruyor.)
3)Koton ip (Orta kalınlıkta olmak şartıyla başka bir ip de olur.)
4)Pense 
5)Makas
6)Minik kuş tüyleri (Ben küpemdekileri kendim yaptım. Ama uğraşmak istemeyenler tuhafiyelerden boncukçulardan bulabilir. Yapımını merak edenler olursa yapımını da anlatıp ekleyebilirim. Her türlü takıda çok güzel duruyor ve bu aralar çok modalar.)
7) 3 Farklı boyutta tahta boncuk. (Tahta boncuk otantik bir hava katıyor küpeye. Ama farklı boncuklar da kullanılabilir)
8)4 tane kısa 2 tane uzun olmak üzere zincir.(Kısa olanlar 1-1,5 uzunlar 3-4 cm civarı yetiyor)
9)Takı halkaları. (Büyük ve orta boy)
10)Küpe aparatı.

Yapılışı:


Teli önce ikiye bölüp iki ayrı küpe için hazırlıyoruz. 
İstediğiniz halka büyüklüğünü ayarlayın. Ben rahat çalışabilin diye 15 cm boy verdim ama muhtemelen 15 cm boyundaki telden yapılan halka sizin için abartılı ve büyük duracaktır. 
Önce resimdeki halkada olduğu gibi küpe aparatını takacağımız yeri kıvırıp hazırlıyoruz. Daha sonra telin kalan kısmını istediğimiz boyda olacak şekilde büküp ilk yaptığımız aparat deliğinin altından bükerek sabitliyoruz. Zaten üzerini saracağımız için bu fazlalık belli olmayacaktır. Daha sonra eliniz ve pense yardımıyla halkadaki yamuklukları düzeltip olabildiğince mükemmel bir yuvarlak yapmış oluyoruz.
Daha sonra koton ipten halkanın büyüklüğüne göre (yaklaşık 95cm) ip kesip, halkaya hiç boşluk kalmayacak şekilde sarıyoruz. 
Küpenin yuvarlağının bitmiş hali böyle bir şey oluyor.  Ortasındaki danteli resimle anlatamadığımdan ve video çekmeye fırsatım da olmadığından internette bulabildiğim en açıklayıcı video'yu ekliyorum. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. 
Bir kaç tüyo olarak, dantel ne kadar ince ipten ve ne kadar ince işli olursa o kadar güzel görünüyor. Ama video'da olduğu gibi kalın iple de yapabilirsiniz. Ayrıca dantel çektirilerek yapıldığı için ipiniz sağlam olursa tam küpenin ortasında kopup canınızı sıkmayacaktır. Son olarak da iğne olarak etamin iğnesi kullanırsanız daha rahat çalışırsınız.
Sıra geldi süslemeye. Yandaki resimde benim süslemek için kullandığım malzemeleri görüyorsunuz ama hayal gücünüze göre istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz tabii.

 Ben önceden kuş tüylerini taktığım zincirleri(kuş tüyü yerine başka şeyler de kullanabilirsiniz), iki küçük yanlara bir büyük ortaya olmak üzere yerleştirdim. Zincirleri yuvarlağa iple de bağlayabilirsiniz ama en temiz sonucu büyük boy takı halkası verecektir. 
Fazla süslü istemeyenler sadece bu şekilde bırakabilirler. Ki kafanızda bir fikir oluşsun diye bu şekildeki fotoğrafını da yan tarafa koydum. 

Daha sonra mumlu ipliğe dizdiğiniz (tüylü olmayan her ip olur) küçük boncukların uçlarını büyük boncuklarla sabitleyip aralara bağlayabilirsiniz. Mumlu ipliğin ucuna 1 büyük boncuk takıp o şekilde sarkıtabilirsiniz tamamen hayal gücünüze kalmış. Ta-Daa

Güle güle kullanın .

Yorum belirtirseniz beni çok mutlu edersiniz. :)

Yorumlar

Popüler Yayınlar